Valle E Festivalit

18.10.2019
1 min read

About the author

Faujar

View all posts

8 Comments

  • May 30,  · Unë e kam vënë në shkollën koreografike që të mësonin mënyrën e të kërcyerit çam. Historia e valles. Kjo valle në origjinë ishte e Epirit, por u quajt vallja e Osman Takës, atëherë kur valltari patriot Osman Taka nga Konispoli, patriot i kohës, u kap dhe u burgos në Burgun e Janinës, ku dhe dënohet me varje.
  • Aug 12,  · Vallja e Rrugës - Percjellja e Krushqis Serato Remix - Duration: Deejay Rey Official 34, views. 50+ videos Play all Mix - Vallja e lepurit YouTube; Vallja.
  • Dolën, në skenën e festivalit, më shumë se këngëtarë, vallëtarë dhe muzikantë, nga të gjitha trevat. Beqir Sina. Lehman College, Bronx, NY: Për herë të 26, në komunitetin më të vjetër shqiptarë në Shtetet e Bashkuara, në New York, u zhvillua mbrëmë Fesitivali i Shqiptar, i këngës, valles dhe melodis shqiptare, duke “vërshuar si lumë me këngët, vallet e.
  • Juria e Festivalit, në përbërje Ramadan Reshitaj, kryetar, Sadulla Zendeli-Daja, Ylber Haziraj e Hajdar Osaj, anëtarë, i ndanë të tri shpërblimet e Festivalit. Shpërblimin e parë ia ndanë sara Xhemajlit, e cila përmrekulli recitoi vjershën “Lule kuqe” si dhe në mënyrë shumë profesionale këndoi këngën “Nëna ime”.
  • Festivali, ishte i pasur me këngë e valle, humor e pjesë instrumentale, skeçe e parodi, valle e melodi të zgjedhura shqiptare, të të gjitha krahinave dhe trevave shqiptare. Festivalin e të,, e hapën Lulet e Festivalit, grupi Rozafati me këngën dhe vallen “Kur bjen fyelli e .
  • Nisi në Klinë Festivali “I Këndojmë Lirisë”, shpalosen këngë e valle kombëtare. Nata e parë e Festivalit folkorik “I këndojmë lirisë”, që në Klinë mbahet për herën e të, ka nisur me paraqitjen në skenë të shoqërive, ansambleve artistike, grupeve e rapsodëve nga troje etnike shqiptare.
  • Lehman College, Bronx, NY: Për herë të të, në komunitetin më të vjetër shqiptarë në Shtetet e Bashkuara, në New York, u zhvillua mbrëmë Fesitivali i Shqiptar, i këngës, valles dhe melodis shqiptare, duke “vërshuar si lumë me këngët, vallet e meloditë burimore shqiptare, nga Shqipëria, Kosova dhe të gjitha trevat shqiptare”.
  • Aug 07,  · valle e pavarsisË -pjesmarse nË festivalin "opoja vallzon" nË bresanË si mysafire e festivalit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *